Featured Image

Testy v základnom balíku a ich stručný popis

Stručné predstavenie krvných parametrov testovaných v rámci základného balíka:

Albumín

Hlavný proteín krvnej plazmy. Znížené hodnoty môžu signalizovať nízky príjem alebo zvýšené straty bielkovín, ochorenia obličiek alebo pečene, akútne infekcie. Môže poukazovať aj na lepkovú intoleranciu. Jeho zvýšené hodnoty bývajú veľmi zriedkavé, najčastejšie z dôvodu dehydratácie.

Bilirubín

Je produkovaný v pečeni a je koncovým produktom odbúravania hemoglobínu zo zaniknutých červených krviniek. Zvýšené hodnoty môžu indikovať niektoré druhy chudokrvnosti a poruchy, poškodenia alebo ochorenia pečene (toxicita z liekov, žltačka, cirhóza) alebo žlčníka (žlčníkové kamene, rakovina žlčníka alebo pankreasu). Fyzické symptómy vysokého bilirubínu môžu byť únava, svrbenie kože, tmavý moč, nízky apetít.

Kreatinín

Ukazovateľ filtračnej funkcie obličiek. Zvýšené hodnoty tohto produktu svalového metabolizmu môžu signalizovať poruchy funkcie obličiek, nadmerný príjem proteínov, katabolický stav, svalové úrazy ale aj dehydratáciu alebo cukrovku. Nízke hodnoty môžu poukazovať na stratu svalovej hmoty a nedostatok proteínov v jedle.

Celkový cholesterol, HDL, LDL

Cholesterol je potrebný na produkciu a správnu funkciu bunkových membrán, syntézu steroidných hormónov, žlčových kyselín. Jeho zvýšené hodnoty (najmä malých častíc LDL cholesterolu) môže signalizovať poškodenie ciev napríklad artériosklerózou, zápalové procesy v tele alebo oxidatívny stres. Dôležitejším ukazovateľom než celkový cholesterol je pomer celkového cholesterolu ku HDL cholesterolu. HDL choresterol znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení.

Triacylglyceroly

Tzv. neutrálne tuky, ktoré sú hlavným energetickým zdrojom pre organizmus. Sú buď prijímané z potravy alebo tvorené telom najmä z cukrov a bielkovín. Zvýšená hladina môže signalizovať riziko srdcovo-cievnych ochorení, poruchy metabolizmu, poruchy pečene a obličiek.

Sodík, Draslík,  Horčík, Chloridy

Rovnováha elektrolytov je pre organizmus životne dôležitá. Správne pomery napríklad pomáhajú optimalizovať fungovanie buniek a nervov.

Vápnik

Základný minerál potrebný pre kosti a zuby a správne fungovanie svalov a nervov.

Zinok

Mikroelement potrebný pre správnu funkciu tela – napr. syntéza bielkovín a kolagénu.Dôležitý pre fungovanie mozgu a imunitného systému. Jeho nedostatok sa prejavuje podráždenosťou, únavou, depresiou, stratou chuti do jedla, zníženým rozlišovaním chutí a pachu.

Železo

Je dôležité pre množstvo červených krviniek. Poruchy metabolizmu železa môžu viesť k jeho nedostatku, ktorý sa môže prejaviť chudokrvnosťou alebo na druhej strane najmä u mužov k nadbytku a kumulácii, ktorá vyvoláva v tele oxidatívny stres, zvýšené riziko niektorých druhov rakovín a srdcovocievnych ochorení.

High sensitivity CRP

Ukazovateľ zápalových procesov v tele môže indikovať akútnu bakteriálnu infekciu. Aj bez prítomnosti infekcie je jeho zvýšená hodnota prejavom chronického stresu a spájaná s vyšším rizikom srdcovo-cievnych ochorení a podľa niektorých zdrojov aj rakoviny a iných ochorení.

 

Voľný testosterón – FTTE (muži)

Ukazovateľ bioaktívneho testosterónu . Jeho znížená hladina môže poukazovať na zdravotné problémy, chronický stres alebo pretrénovanie.

Glukóza, Glykovaný hemoglobín A1c (HbA1c)

Glukóza je primárnym zdrojom energie pre telo. Jej dlhodobo zvýšená hodnota signalizuje metabolickú poruchu a zvyšuje riziko diabetu a srdcovo-cievnych ochorení. Glukóza sa v krvi počas dňa hýbe v pomerne širokom pásme v závislosti od stresu, fázy dňa a prijímanej potravy. Hemoglobín A1c pomáha určiť priemernú úroveň glukózy v krvi za posledné tri mesiace a zistiť riziko cukrovky.

Krvný obraz

Množstvo leukocytov signalizujúcich zápalové ochorenie, hemoglobín, erytrocyty a hematokryt – schopnosť krvi prenášať kyslík, znížené hodnoty môžu poukazovať na niektoré ochorenia. Množstvo krvných doštičiek môže poukazovať na problémy so zrážanlivosťou krvi.

Vitamín D

Dôležitý vitamín, ktorého nedostatok môže viesť k zhoršeniu zápalového ochorenia a imunitnej funkcie. Tiež dôležitý pri metabolizme vápnika, jeho nedostatok môže spôsobovať oslabené kosti a zuby.

TSH (Thyroid-Stimulating Hormone)

Dôležitý ukazovateľ funkcie štítnej žľazy, ktorá ovplyvňuje metabolizmus, energiu, hmotnosť a regulovanie telesnej teploty.

SHBG (Sex hormone binding globulin)

Testosteron, dihydrotestosterón a estrogén cirkulujú v krvi viazané globulínom. Ich koncentrácia môže byť zvýšená v prípade zvýšenej činnosti štítnej žľazy, cirhózy ale aj v tehotenstve alebo užívaní estrogénu. Naopak znížene hodnoty môžu byť spôsobené zníženou funkciou štítnej žľazy, nadbytkom rastového hormónu alebo obezitou.