Featured Image

Prečo si robiť pravidelne krvné testy?

Moderná doba prináša pre naše telá a zdravie nečakané riziká. Mnohí z nás trávia svoje dni vo fyzicky monotónnych činnostiach – väčšinu dňa sedíme za počítačom, prípadne volantom a pravidelnému pohybu venujeme prinajlepšom pár hodín denne, alebo dokonca len týždenne. Ale naše telá dizajnovala evolúcia po státisíce rokov na celkom iný životný štýl. Naši predkovia, z obdobia lovcov a zberačov trávili veľa času pohybom, aj keď v nízkej intenzite.

Najmä posledných 100 rokov prinieslo veľkú zmenu v tom, ako ľudia svoje telá používajú. Namiesto pohybu sedenie, namiesto jednoduchej stravy a občasného hladu, non-stop dostupnosť vysoko kalorických, priemyselne spracovaných potravín a nápojov, namiesto jednoduchého života, životy plné stresu a zhonu. Kým kedysi ľudia celkom bežne zomierali na infekcie a zranenia, moderná medicína a lepšia sanitácia dokázali takmer eliminovať tieto dôvody ako príčiny úmrtia. Našim telám dnes hrozia iné choroby, často spoločne označované ako „civilizačné ochorenia“. Ľudia po štyridsiatke dnes zomierajú najčastejšie na rakovinu alebo srdcovo-cievne ochorenia.

Ku vzniku civilizačných ochorení prispieva dlhodobé ignorovanie toho, na aký spôsob života bolo naše telo vyvinuté. Nie sú to ochorenia, ktoré by vznikli „cez noc“, plné rozvinutie prejavov niektorých civilizačných ochorení trvá roky, či dokonca dekády. Existuje preto veľký  priestor na prevenciu.  Moderná medicína, sa sústredí na riešenie patológii, a tak, ak potrebujete lekára, zrejme je váš zdravotný stav už dosť zlý a jeho riešenie si môže vyžadovať radikálnejšiu intervenciu v podobe medikácie, prípadne hospitalizácie s operáciou.

Ako ale zistiť, že Vám potencionálne hrozí civilizačné ochorenie?  Pravidelné krvné testy sú jedným z dostupných  riešení. Sú objektívnym ukazovateľom zdravotného stavu, vývoj sledovaných parametrov sa dá sledovať v čase a zistiť tak zlepšujúcu alebo zhoršujúcu sa tendenciu. Na ich základe môže človek včas intervenovať zmenou životného štýlu (pohyb, spánok, strava, redukcia stresu) a sledovať ako tieto intervencie vplývajú na zdravotný stav. Z nasledujúceho grafu vyplýva, že zdravotný stav ľudí po štyridsiatke sa začína progresívne zhoršovať. Ideálne teda ak začnete s krvnými testami po tridsiatke a to aspoň jedenkrát ročne. Získate aspoň dekádu náskok pred možnými otvorenými prejavmi ochorenia.

Ľudia častokrát venujú viac času a pozornosti stavu svojich vozidiel (pravidelné technické prehliadky, výmena oleja, opravy) než stavu svojich tiel. Pokazené telo sa ale na rozdiel od pokazeného auta nedá vymeniť. Zodpovednosť za naše zdravie je v našich rukách!